Crowdfuning De Waag Crowdfuning De Waag

De Coördinaten: Radio Bodifée

13 november 2025

In 'De Coördinaten', geschreven door René Berends, Clemens Hogenstijn en Geerle van der Wijk, gaat het drietal nader in op plekken, plaatsen en gebeurtenissen die zij in Hanzestad Deventer of het buitengebied tegenkomen. De coördinaten op Google Maps vormen het startpunt voor berichten waarin historie, cultuur, architectuur en natuur samenkomt.

Wat is Duckisme in de architectuur?

Waar? 52.25277, 6.15534
In Deventer zie je gotiek, renaissance, jugendstil, neoclassicisme en moderne architectuur samenkomen in één stad. Maar we voegen daar graag nog een andere architectuurstijl aan toe. Duckisme! Soms vertelt een gebouw precies wat het is. In de architectuur heet dat Duckisme: de vorm van een pand zegt iets over de functie van het pand. Geen anoniem gebouw of pand van staal en glas, maar een gevel die spreekt. Aan de Kleine Poot 24 is daar een mooi voorbeeld van te zien.

Dat voorbeeld is ook te zien op de in 1999 uitgebrachte cd van Berend Dubbe. Hij is afkomstig uit Deventer. Zijn eerste solo cd On The Move bracht hij uit onder de naam Bauer. Na zijn vertrek uit de band Bettie Serveert noemde hij zijn project naar een Duits filmprojectormerk. De muziek was elektronisch, warm en melodieus; electropop met een ziel. De cd On The Move heeft een boekje met songteksten, illustraties en foto’s. Op één van de foto’s een pand uit zijn geboortestad: de oude radiozaak Bodifée aan de Kleine Poot.

Radio Bodifée

Deze winkel opende in 1955 en verkocht aanvankelijk alleen radio’s. Later kwamen daar televisies bij. Bodifée, Radio&TV! Het pand is een mooi voorbeeld van Duck-architectuur. Wellicht inspireerde het beeld van radio’s achter etalageruiten de architect om een radiotoestel als belangrijkste element in de winkelpui te verwerken. We zien trapeziumvormige ramen en een houten omlijsting. Een plint met zwarte tegeltjes die met wat verbeelding doet denken aan een afstemschaal. Alsof het pand zelf wilde laten zien wat erbinnen werd verkocht: radio’s.

Hoe een oude radio er ook alweer uitzag? Een radio uit de jaren vijftig had een houten kast en afgeronde hoeken. Aan de voorkant zat een luidspreker achter een stoffen rooster. Onder de luidspreker bevond zich de afstemschaal met frequenties van de zenders om handmatig radiostations te vinden. Op de afstemschaal waren ook vaak namen van steden te vinden zoals ‘Hilversum’ en ‘Londen’. De gevel van deze winkel vertelt het verhaal van de radio van toen, maar stemt af op de toekomst. Architectuur is altijd in beweging. On The Move.